Dziś dotykam trudnego i delikatnego tematu, mianowicie kiedy najlepiej odwiedzić noworodka i jego świężo upieczonych rodziców.

Bliska Ci koleżanka, kuzynka, znajoma, sąsiadka właśnie urodziła, dowiadujesz się o tym i od razu masz ochotę rzucić wszystko i pędzić w odwiedziny by zobaczyć nowonarodzone dziecko.
Czy to odpowiedni ruch? Otóż nie. Po rozmowie z wieloma młodymi Mamami jednogłośnie odpowiem – opanuj się chwilkę 🙂

Po porodzie wszyscy bliscy chcą jak najszybciej zobaczyć Mamę i nowonarodzone dziecko. Sami dziadkowie to 4 osoby, dodaj do tego rodzeństwo i ich partnerów, najbliższe ciocie i z tych obliczeń wychodzi nam już minimum 10 osób. Zbyt wczesne odwiedziny po porodzie są męczące, sam pobyt w szpitalu nie jest komfortowy, a pielgrzymki gości w tym nie pomagają – uwierzcie mi. Każda Mama Wam to powie, że potrzebuje chwili dla siebie by wejść w nową rolę.

Podpowiem Wam poniżej jak Wy jako przyszli rodzice możecie zaplanować te doby zaraz po porodzie i jak Ty drogi gościu możesz to najlepiej rozegrać, by Twoje odwiedziny ucieszyły świeżo upieczonych rodziców.

Po pierwsze Tata nowonarodzonego dziecka powinien jeszcze przed porodem poinformować chętne do odwiedzin osoby, o tym by wstrzymały się do momentu, aż dzidziuś będzie w domu, bądź gdy po prostu dostaną sygnał, że jesteście gotowi do odwiedzin. Oczywiście nie mam tu na myśli osób z najbliższej rodziny, natomiast osoby z dalszego otoczenia. Takie ustalenie granic na pewno pomoże uzyskać spokój zaraz po porodzie. Pierwsze dni z maleństwem to chwile najważniejsze w życiu dla świeżo upieczonych rodziców, jedne z tych najpiękniejszych, ale i bardzo trudnych, dlatego też na pewno zgodzicie się ze mną, że od razu po porodzie Mama i Maluszek potrzebują przede wszystkim spokoju ORAZ Taty by przy nich czuwał.
Nie wszyscy JEDNAK to rozumieją i zdarza się tak, że ogromna ciekawość zobaczenia noworodka bierze górę i mogą przyjść nawet bez zapowiedzi, co nie koniecznie jest miłą niespodzianką.
Tu zwrócę się do wszystkich odwiedzających – pamiętajcie o kondycji fizycznej i psychicznej Mamy i Maleństwa oraz zapowiadaj swoją wizytę w szpitalu, bądź jeszcze lepiej sygnalizuj chęć odwiedzin i poczekaj na reakcję z drugiej strony. Jeżeli poród odbył się siłami natury, Mama szybciej dochodzi do siebie, w przypadku cesarskiego cięcia trwa to trochę dłużej i ta kondycja fizyczna jest zdecydowanie ograniczona, co rzecz jasna nie sprzyja przyjmowaniu gości.

Kto nie doznał przyjemności leżenia w szpitalu pewnie nie wie, że jedyne o czym tam marzysz to moment obchodu w którym usłyszysz swoje nazwisko z możliwością wypisu do domu. Odwiedziny często pomagają w tych trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, dlatego nie myślcie, że chcę Wam odradzić odwiedzanie Maluszków i Mam w szpitalu, trzeba natomiast zrobić to z wyczuciem i klasą i przede wszystkim zgodnie z tym, czego życzy sobie Mama, ponieważ pomimo tego, że na świecie pojawił się nowy cudowny Maluszek, na którego wszyscy tyle czekali, to ona jest najważniejsza.

7 przykazań odwiedzającego

✔️Po pierwsze – zapowiedz się Mamie bądź Tacie przed planowaną wizytą

✔️Po drugie – pamiętaj, że często sale dzielone są z innymi świeżo upieczonymi Mamami, więc wybierz odpowiednią porę by nie zakłócać pracy personelowi medycznemu oraz innym mieszkankom sali szpitalnej

✔️Po trzecie – nie przedłużaj wizyty, nawet jeżeli nie masz nic innego do zrobienia, pamiętaj że taka wizyta jest bardzo wyczerpująca dla Mamy, godzina to czas zupełnie maksymalny na takie odwiedziny

✔️Po czwarte – odwiedzająca osoba musi być zdrowa. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, iż zdrowie noworodka jest najważniejsze, a jego układ odpornościowy dopiero dojrzewa

✔️Po piąte – wycisz telefon i nie mów za głośno 🙂 daj przyzwyczaić się Maluszkowi do oglądania świata z drugiej strony brzuszka, to bardzo ważne żeby nie odbierał za dużo bodźców na raz

✔️Po szóste – może żadna Mama Ci tego nie powie wprost, UMYJ RĘCE w toalecie szpitalnej lub bezpośrednio w sali. To bardzo ważne. Higiena ponad wszystko, jeżeli masz do czynienia z Maluszkiem kilkudniowym.

✔️Po siódme – nie powinno się przychodzić z pustymi rękami. O pomysłach na prezent poczytasz na mojej stronie. Poszukaj wpisów z frazą „pomysł na prezent” może Cię zainspirują moje pomysły na upominki.

I tym sposobem wymieniłam Wam drodzy odwiedzający 7 przykazań przed odwiedzinami w szpitalu, a i pamiętajcie o najważniejszym – zapowiadajcie swoje wizyty 🙂 w tym wypadku ZASKOCZ MAMĘ i przyjdź bez zapowiedzi nie jest dobrym pomysłem. Mówię Wam to ja, ekspert od zaskakiwania 🙂

A Ty Droga mamo nie bój się odmawiać, komunikat: Dziękuję, jestem zmęczona, możemy to przełożyć? powinien być dla każdego zrozumiały. Mam dla Ciebie również małą radę, jeżeli nie chcesz odmawiać. Wystarczy, że napiszesz krótki SMS z komunikatem do wszystkich znajomych Nasza córeczka/synek przyszedł na świat dzisiaj (…) zapraszamy do nas na kawę za dwa,trzy tygodnie czy nawet miesiąc 🙂 ustal z Tatą Maluszka najdogodniejszy termin i uprzedźcie lawinę zapytań, kiedy można Was odwiedzić.

Podsumowując, każdy z nas i każda z nas jest inna, jedni stwierdzą, że odwiedziny w szpitalu to wspaniałe urozmaicenie podczas długich godzin w szpitalnym łóżku, inni natomiast będą czuć się skrępowani i nie pochwalą pomysłu odwiedzin noworodka w pierwszych jego dobach. Decyzję zostawiam Wam, ale bez wyjątków pamiętajcie o 7 przykazaniach gościa.